Analiza danych medycznych to proces zbierania, przetwarzania i interpretacji informacji zdrowotnych w celu wyciągnięcia użytecznych wniosków. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, naukowcy i lekarze są w stanie przewidywać trendy zdrowotne, diagnozować choroby oraz dostarczać bardziej spersonalizowaną opiekę pacjentom. 

Dlaczego analiza danych medycznych jest tak istotna? Po pierwsze, pozwala ona na szybkie przetwarzanie ogromnych ilości informacji, co umożliwia szybsze diagnozowanie chorób oraz podejmowanie bardziej skutecznych działań terapeutycznych. Po drugie, pozwala na identyfikację czynników ryzyka i wzorców zachowań zdrowotnych, co może przyczynić się do lepszej profilaktyki zdrowotnej na poziomie społecznym. 

Pracownicy oraz studenci mają dostęp do Uniwersyteckiego Repozytorium Przypadków Medycznych (URPM), które daje im możliwość analizy autentycznych przypadków medycznych z trzech szpitali klinicznych należących do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: 

  • Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II 

  • Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca 

  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego 

Te informacje są pobierane z systemów szpitalnych tych placówek za pomocą specjalnych interfejsów do wymiany danych. Dodatkowo system został wyposażony w moduł umożliwiający wykonywanie podstawowych analiz statystycznych. 

Więcej o repozytorium: 


Ostatnia modyfikacja: piątek, 1 marca 2024, 11:05